İnsan Ne zaman ve nasıl giyinmeye başladı?

İnsan Ne zaman ve nasıl giyinmeye başladı?

Kıyafet giymek, giyinmek ya da örtünmek insanın en temel dürtüsü ve ihtiyacı. Peki, ilk giysi ne zaman ve nasıl kullanılmaya başladı?

İnsan hayatı çok eski bir geçmişe sahip, bazı araştırmalara göre; bize en benzeyen türün 350 bin yıllık bir hikâyesi bu. Elbet bu günkü modern yaşantımızla kıyaslanmayacak ortam ve şartlar geçerli. O vahşi dönemleri canlandırınca gözümüzde ilk akla gelen soru da şu; ilk insanlar ne zaman kıyafet giymeye başladı?

Araştırmacılar, bunu anlamak için 170.000 yıllık bir geçmişe bakmamızı söylüyor. Elbet giyinmenin önceliği hava şartlarından korunma içgüdüsüyle ortaya çıkmış olmalı. Özellikle sert ve soğuk iklimler karşısında insan içgüdüsü bir çözüm üretmek zorundaydı. 

En güçlü veriler, ilk insan için “kıyafet olgusunun” avladığı hayvanları kürk veya postları ile başladığını gösteriyor. Bu sayede vücutlarının büyük bir bölümünü örterek bir korunma gerçekleştirmiş olmalılar. İklim şartlarına göre vücudu daha çok ya da daha az örtme ihtiyacı, belki de bildiğimiz anlamda ilk “moda kreasyonu” nu oluşturdu.

Giysiler ne zaman sosyal özellik kazandı?

Gürcistan'da Dzudzuana Mağarası'nda 30 bin yıl öncesine ait boyalı keten lifleri bulundu. Bu bize; giysilerin artık süsleme ve sembolik amaçlı kullanıldığını gösteriyor. Aslında vücuda boyalarla desenler yapma giysilerden çok daha önce başlamış olabilirdi.

Uzmanlar bu durumda giysilerin ısıtma amacının yanı sıra sosyal bir özellik de kazandığına dikkat çekiyor.